Od 15 stycznia trwa rejestracja osób w wieku 80+, natomiast od 22 stycznia na szczepienia będą mogły zapisywać się osoby w wieku powyżej 70 lat. Dodatkową pomoc przy rejestracji otrzymają od Miasta osoby objęte wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
– Od początku pandemii dokładamy starań, aby nasi seniorzy i inne osoby wymagające wsparcia nie odczuwały jej negatywnych skutków. Obecnie ważne jest, aby bez problemu mogli dokonać rejestracji na szczepienia. Dlatego informujemy o tym w jaki sposób dokonać rejestracji i przypominamy, gdzie uzyskać odpowiedzi na pojawiające się pytania. Uzyskanie odporności na Covid-19 przywróci seniorom możliwość normalnego funkcjonowania bez obawy przed infekcją – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Mieszkańcy Lublina mogą rejestrować się na na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 na zasadach wskazanych w Narodowym Programie Szczepień, według następującego harmonogramu:
- od 15 stycznia - osoby, które skończyły 80 lat,
- od 22 stycznia - osoby, które skończyły 70 lat.
Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia.
Pozostałe osoby, czyli poniżej 70. roku życia, mogą dokonywać zgłoszenia na szczepienie, natomiast termin ich szczepienia będzie ustalany później.
Rejestracji na szczepienie można wykonać:
- dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię pod numerem 989 – do tego sposobu rejestracji należy przygotować numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który przesłany zostanie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować siebie, swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia;
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień – aby zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień należy się z nim skontaktować telefonicznie lub mailowo. Jeżeli w wybranym punkcie szczepień nie ma dogodnego terminu można zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989, a konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania, z dogodnym terminem;
- poprzez platformę pacjent.gov.pl, gdzie możliwa jest rejestracja elektroniczna – system zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów lub miejsc nie będzie akceptowalny, należy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rejestracji, przesłane zostanie powiadomienie SMS o terminie i miejscu szczepienia. Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, należy posiadać Profil Zaufany.
Seniorzy będący mieszkańcami Lublina i korzystający ze wsparcia pomocy społecznej, mogą skorzystać przy rejestracji na szczepienia z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pracownicy MOPR służą seniorom (w szczególności z grupy 80+) informacją o możliwości szczepień i zapisywania się na nie. Informacja do seniorów przekazywana jest telefonicznie za pośrednictwem osoby świadczącej usługi opiekuńcze, bądź bezpośrednio przez pracownika MOPR w miejscu zamieszkania seniora, w przypadku osób, które nie korzystają z usług opiekuńczych lub nie korzystają z telefonu.
Osoby mające trudność z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień na terenie Lublina mogą skontaktować się z powołanym przez Miasto koordynatorem ds. transportu, który dostępny jest pod nr tel.: 785 589 941 w godz. 7.30-15.30. Umawiając termin transportu, można także uzgodnić potrzebę obecności opiekuna na czas przejazdu. Dotyczy to osób rejestrujących się na szczepienie przez infolinię 989 lub elektronicznie. Natomiast jeżeli rejestracja odbywa się w punkcie szczepień, potrzebę zapewnienia transportu należy zgłosić w punkcie szczepień.
Z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez Miasto Lublin, będą mogły skorzystać:
- osoby niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N,
- osoby posiadające I grupę inwalidzką z ww. schorzeniami,
- osoby powyżej 70. roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.
Przewozy na trasie dom - punkt szczepień - dom, świadczone będą w zależności od potrzeb i możliwości przewozowych. Zamówienia na nie należy zgłaszać co najmniej 3 dni przed wyznaczonym terminem szczepienia. W przypadku możliwości zrealizowania przewozu we wskazanym przez osobę uprawnioną terminie i godzinie, osoba taka otrzymuje telefoniczne potwierdzenie gotowości zrealizowania przewozu wraz z informacją o godzinie podstawienia pojazdu. Jeżeli nie ma możliwości zrealizowania przewozu we wskazanym terminie, koordynator transportu umawia nowy termin szczepienia w punkcie szczepień, a następnie informuje o tym osobę uprawnioną i organizuje transport.
Osoby, których stan zdrowia nie pozwala na dojazd do punktu szczepień powinny zgłosić tę informację przy rejestracji. Wówczas szczepienie będzie wykonane w miejscu zamieszkania przez punkt mobilny.
Dodatkowe informacje w zakresie szczepień można uzyskać w Urzędzie Miasta Lublin dzwoniąc na specjalną infolinię pod nr telefonu: 81 466 34 34, w godz. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku.
Poniżej znajdą Państwo listę lubelskich punktów szczepień przeciwko Covid-19.